Mieszacze do ogrzewania podłogowego

Sakura and Sasuke

Temat: Ogrzewanie podłogowe schemat i jaki kociołek..
Witam!!

Pisze z zapytaniem jak rozwiązać ogrzewanie podłogowe jaki schemat ogrzewanie składa się z 5 pól, łącznie liczy około 100 m kw. (salon, 2 łazienki, przedpokoje).
Zastanawia mnie jak najlepiej rozwiązać w miarę ekonomicznie co polecacie zastosować rozdzielnie z jakimi zaworami, mieszacz czy jedna pompa uciągnie i gdzie ją zamontować. Ogólnie schemat potrzebowałbym lub abyście mnie naprowadzili, aby po zamontowaniu wszystko dziawało poprawnie.

Drugie bardzo ważne pytanie jaki kociołek kondensacyjny wiszący nadałby się czyli miał odpowiednia automatykę np. viessmann, vaillant.

Pozdrawiam serdecznie!!
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1613673.htmlTemat: Sterowanie podłogówką wodną
Nie ma sensu sterować ogrzewaniem podłogowym w funkcji temperatury pomieszczenia. Podłogówka powinna być sterowana z czujnika zewnętrznego. Logamaic R4121 pozwala na regulację pogodową obiegu grzewczego z mieszaczem (obiegu podłogówki). Zatem MEC2 może zostać w sterowniku w kotłowni. W sterowniku ustawiane są paramerty pracy dla obiegów grzewczych (w zależności od wyposażenia tablicy R4121).
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1684744.html


Temat: Vitodens 333 i ogrzewanie podłogowe : jak tym sterowac ?
Jak sterować ogrzewaniem podłogowym zasilanym z pieca Vitodens 333 ? Od kilku tygodni mieszkamy we własnym domku. W salonie i kuchni mamy podłogówke, w pozostałych pomieszceniach kaloryfery. Dogrzewmy się również kominkiem. Dla ustawiania podłogówki mam regulator temperatury Hydros 100, który wpuszcza w podłogówke ciepłą wodę z pieca, jesli zmierzona przez Hydros temperatura na wyjściu z pieca jest wyższa niż ustawiona na regulatorze. Do regulacji mogę również wykorzystywać zawór zwrotny podłogówki. Pan monter-hydraulik (wykonawca od dewelopera) twierdził, że taki zestaw: Hydros + zawór ma nam wystarczyc do regulacji ogrzewania podłogowego. Problem jest w tym, że nie mam możliwości zaprogramowania (w automatyce pieca) temperatury wody wychodzacej na wejście do podłogówki. Jest to ta samo wyjscie z pieca, która za trójnikiem doprowadza również goracą wodę do kaloryferów. Sterowanie temperaturą wody w tym obiegu odbywa sie poprzez ustawienie porządanej temperatury pomieszczeń ogrzewanych kaloryferami. Piec uwzglednia również temperature na zewnatrz domu (czujka) wiec temperatura podawna przez piec zależy od warunków pogodowych. Dzwoniłem do info-lini Viessmanna. Sugerwoali zakup <mięszacza z napędem> (1794 PLN netto). Podobno wtedy będe mogł ustawiać temperature na podłogówce automatycznie w zależności od pogody. Pytania: (1) czy instalacja mięszacza ma sens ? Czy mięszacz pozwoli mi na niezależne okreslanie temperatur i OKRESÓW grzania kaloryferów i podłogowki ? Podłogówke chcaiłbym wyłączać na noc. Czy automatyka nie wpowinna zaweirać czujki temperatury w salonie (jak grzeję kominkiem to niepotrzebna jest podłogówka). Dziekuję za wypowiedzi, pozdrawiam, Janusz
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1504150.html


Temat: Kocioł Buderus, dwa obiegi, zawór "3D" Honeywell,
Witam, nie zajmuję się systemami grzewczymi, jednak mam kilka pytań odnośnie podłączenia i pracy kotła olejowego Buderus Logano G115.

Panowie zajmujący się systemami grzewczymi, podłączyli to tak jak na rysunku poniżej.
Pominąłem narysowanie C.W.U gdyż to akurat pracuje w jak najlepszym porządku.Mam pytania:
- Czy wg was jest to dobrze połączone (mieszacz)?
- Czy w takim piecu pompy pracują bez przerwy (jedynie przerywają w momencie włączenia palinika)?
- Czy dysponuje ktoś schematem podłączenia elektrycznego do sterownika (sterownik LOGAMATIK 2107M)?

W domu są dwa obiegi, nie jest to ogrzewania podłogowe. Obecnie piec jest ustawiony cały czas na noc 10 st. C w pomieszczeniach. Sterownik ustawiony na "obniżenie wewnętrzne".
Podłączone są dwa "piloty" w jednym pomieszczeniu dla obiegu 1 i w drugim dla obiegu 2. Teraz są one dobrze połączone do sterownika (gdyż były pomylone).

Dom obecnie stoi pusty dlatego nie mam możliwości sprawdzenia czy wszystko dobrze działa. Jednak jak podkręce temp. na 2 obiegu (pompa 2) na wyższą to automatycznie na 1 obiegu również grzejniki robią się gorące, ponieważ pompa cały czas pracuje.
Czy nie powinno być tak, że pompa 1 powinna przestać pracować?

Proszę o sugestię. Wydaję mi się, że coś może być nie tak albo popodłączane, albo powpinane do sterownika (tak jak były te piloty zdalnej obsługi).

Również jeśli mogę prosić proszę o kontakt do naprawdę dobrego fachowca od takich pieców, na terenie woj. opolskiego.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1540618.html


Temat: Ustawienia pieca Viessmann Vitodens 333
Witam wszystkich Forumowiczów!
Jestem nowy na tym forum a dołączyłem do tego forum ponieważ od pewnego czasu mam problemy z piecem Viessmann Vitodens 333 a przeglądając wasze forum doszłedłem do wniosku że pewnie znajdzie się ktoś kto pomoże mi rozwikłać ten problem.
Mój problem jest tego typu że mam piec Viessmann Vitodens 333 WS3B mam go już około 3 lat wcześniej nie był załączany do ogrzewania domu tylko działał do podgrzewu wody. Piec posiada regulator pogodowy Vitotronic 200 w całym domu mam ogrzewanie podłogowe góra dół mój obieg grzewczy wyposażony jest orginalny mieszacz Viessmann problem polega na tym że spala mi na ogrzanie domu o metrażu 115 metrów 16 metrów sześciennych gazu. Wydaje mi się to dużo bo dom jest nowo wybudowany mury 30 cm + 8 cm styropianu, mam prośbę jak ustawić mam piec żeby spalał jak najmniej gazu powiem tylko że załącza się na 4 minuty i znowu po 4 minutach załącza się ponownie od montażu instalacji mineło trochę czasu a piec tylko cały czas się załącza i wyłącza co zrobić żeby spalał jak najmniej jeśli ktoś posiada instrukcję serwisową do tego pieca i tego regulatora pogodowego to będę wdzięczny. Bo niestety na stronie Viessmann.pl nie ma w dokumentacji technicznej dostępnych instrukcji dla mojego modelu są tylko instrukcje do nowszego modelu Vitodens 333 i nowszy model regulatora pogodowego. Bardzo prosze forumowiczów o pomoc w tej sprawie za co z góry bardzo dziękuję.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1550684.html


Temat: VITODENS 200 + kominek z płaszczem wodnym
dzięki za odpowiedź, tabelkę znam choć nie dokońca ją rozumiem, tzn. czym się różni wewnętrzna pompa obiegowa od pompy obiegu grzewczego i pompy podgrzewacza. Mój przypadek jest taki: zasobnik podłączony bezpośrednio do kotła (pod spodem), zasobnik z pompą cyrkulacyjną i ogrzewanie podłogowe z własną pompą i mieszaczem, czyli jakie ustawienie twoim zdaniem powinienem mieć ??? (32.?), piszesz, że zawór przełączający przełączy na bojler, czyli nie będzie działał tylko palnik a cała reszta tak (kontrola temperatury w zasobniku i w razie potrzeby jego otwarcie) ???
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1558157.html


Temat: brotje energy top 24 cte czy potrzebuje na powrocie naczynie
Tak jak w temacie! piec dwufunkcyjny z wbudowanym naczyniem wzbiorczym. Zastanawiam sie czy muszę instalować naczynie wzbiorcze 8l na powrocie CO ( ogrzewanie podłogowe z mieszaczem)
wszystkie schematy jakie spotykam posiadają takowez zaworem bezp. w piecu jest takowy czy mam racje.
( wyliczona woda w obiegu to 90l)

Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1503050.html


Temat: brotje energy top 24 cte czy potrzebuje na powrocie naczynie

Tak jak w temacie! piec dwufunkcyjny z wbudowanym naczyniem wzbiorczym. Zastanawiam sie czy muszę instalować naczynie wzbiorcze 8l na powrocie CO ( ogrzewanie podłogowe z mieszaczem)
wszystkie schematy jakie spotykam posiadają takowez zaworem bezp. w piecu jest takowy czy mam racje.
( wyliczona woda w obiegu to 90l)


Policz ile masz zładu w rurkach i czy naczynie w kotle ma pojemność >=5% tej objętości. Jeśli tak to drugiego nie trzeba.
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1503050.html


Temat: Ogrzewanie podłogowe tylko włazience
zdecydowana wiekszosc obecnie uzytkowanych kotłów to weglowe
nawet jak jest gazowy to jest wyłaczony
i nikt nie narzeka na problemy z uzytkowaniem podłogówki jak jest poprawnie wykonana , petle maja zblizone długosci ponizej 100m
przy powierzchniach ponad 20 m2 uzasadninym a wrecz koniecznym staje sie stosowanie mieszacza , jest kilka rozwiazan
do 100 m2 mozna zastosowac TZM układ prosty i skuteczny
znam domy gdzie tylko jest ogrzewanie podłogowe
ale jak kazde rozwazanie ma swoje dobre i złe strony
jest problem z szybkim rozgrzaniem pomieszczen gdy zajdzie taka potrzeba , podłoga ma duza bezwładnosc długo nie nagrzewa i długo stygnie dokładnie odwrotnie niz grzejniki płytowe
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1527134.html


Temat: Elektromet EKO KWP 25 sterownik R 501. Cały czas rośnie tem
Witam!
Posiadam kocioł taki jak w temacie. Problem tkwi w tym że cały czas rośnie temperatura. Nawet o 30 stopni powyżej zadanej. Nie ma żadnego trój- ani czterozaworu. Martwi mnie to tym bardziej że mam ogrzewanie podłogowe.
Jaki parametr mam zmienić aby to wyeliminować? Nie mam termostatu pokojowego ani CWU. Kocioł prawidlowo przechodzi w tryb podtrzymania. Dom ma 2 poziomy - cała góra ogrzewanie podlogowe, na dole 4 grzejniki + troche podlogowe.

Mam do dyspozycji takie parametry:
n - zadana temp
d - wypelnienie (ile % czasu b ma trwac podawanie wegla)
U - predkosc pracy wentylatora
b - czas przerwy pomiedzy kolejnymi podaniami wegla
o - dlugosc cyklu podtrzymania
L - liczba normalnych cykli w trybie p[odtrzymania
u - nadwyzka temp. do ladowania CWU
J - czas przedmuchu po zakonczeniu cyklu pracy
F - czas wybiegu wentylatora po cyklach pracy w trybie podtrzymanie

może ktoś ma podobny kocioł i mógłby przesłać swoje parametry.
Druga sprawa to ten zawór mieszający. Hydraulik tego nie zakładał. Wszyscy mówią że zniszczy sie podłoga. Jednak on mówi że robi cały czas swoim sposobem i jeszcze nikt nie narzekał. Jego sposób to połączenie rurkami wody wylotowej i powracajacej przy tej rozdzielni na ogrzewanie podlogowe. Kupic ten mieszacz czy nie?
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1451004.html


Temat: Ogrzewanie podłogowe z instalacji C O
Z tym RTL-em to nie jest tak prosto w praktyce, do jeśli dasz za gęsto rurki i będzie słaby odbiór ciepła, to zawór ten źle działa (brak regulacji w szerokim zakresie skali ) i wymaga bardzo precyzyjnego ustawiania eksperymentalnego.
Jeśli rurki będą rzadziej rozłożone, toRTL będzie łatwiej wyregulować, ale może dojść do niedogrzania pomieszczenia ( zalecane moce w łazience to ok 100W/m2) a podłogowe jest w stanie dostarczyć 60-80W/m2 przy dopuszczalnej, akceptowalnej temp. podłogi od 28-32( w łazienkach) stopni. Problem ten można rozwiązać za pomocą dodatkowego grzejnika drabinkowego, albo powięszając ogrzewanie powierzchniowe wchodząc na ścianę- ogrzewanie ścienne.

Reasumując tanio tzn bez mieszacza, pompy itd. możesz mieć różne problemy z komfortem użytkowania, regulacją itp. A z drugiej strony jest to dość powszechnie stosowany (pół)środek do zasilania pojedynczych obwodów ogrzewania podłogowego i jakoś ludzie z tym żyją, ale właśnie dlatego biorą się mity o poważnych wadach podłogówki, bo jest ona często miernie wykonana i żadko dobrze wyregulowana przez "fachowców".
Źródło: elektroda.pl/rtvforum/topic1342604.html


Temat: Wybór pieca gazowego kondensacyjnego

Witam,

Jestem na etapie wyboru pieca kondensacyjnego
na gaz ziemny, jednofunkcyjnego, ok 20-24 kW.
Na parterze ogrzewanie podłogowe, poddasze
tradycyjne grzejniki. Instalacja położona.
Została tylko instalacja pieca, mieszacza i pomp.

Proszę grupowiczów o podzielenie się opiniami
na temat niezawodności, funkcjonalności itp.
Wacham się pomiędzy Buderusem, Junkersem
i Vailantem.
Piec muszę kupić, zainstalowac i uruchomić przed przymrozkami.

Pozdrawiam

JK


Źródło: forum.domki.net/viewtopic.php?t=10300


Temat: Wybór pieca gazowego kondensacyjnego


Użytkownik "Kwinto" napisał w wiadomości
news:i8h6dq$hj7$1@inews.gazeta.pl... Witam,

Jestem na etapie wyboru pieca kondensacyjnego
na gaz ziemny, jednofunkcyjnego, ok 20-24 kW.
Na parterze ogrzewanie podłogowe, poddasze
tradycyjne grzejniki. Instalacja położona.
Została tylko instalacja pieca, mieszacza i pomp.

Proszę grupowiczów o podzielenie się opiniami
na temat niezawodności, funkcjonalności itp.
Wacham się pomiędzy Buderusem, Junkersem
i Vailantem.
Piec muszę kupić, zainstalowac i uruchomić przed przymrozkami.

Ja się nie wahałem - Viessmann Vitodens 200.
Źródło: forum.domki.net/viewtopic.php?t=10300


Temat: Wybór pieca gazowego kondensacyjnego

On 6 Paź, 08:53, "Kwinto" wrote: Witam,

Jestem na etapie wyboru pieca kondensacyjnego
na gaz ziemny, jednofunkcyjnego, ok 20-24 kW.
Na parterze ogrzewanie podłogowe, poddasze
tradycyjne grzejniki. Instalacja położona.
Została tylko instalacja pieca, mieszacza i pomp.

Proszę grupowiczów o podzielenie się opiniami
na temat niezawodności, funkcjonalności itp.
Wacham się pomiędzy Buderusem, Junkersem
i Vailantem.
Piec muszę kupić, zainstalowac i uruchomić przed przymrozkami.

Pozdrawiam

JK

Źródło: forum.domki.net/viewtopic.php?t=10300


Temat: Wybór pieca gazowego kondensacyjnego

W dniu 2010-10-06 10:16, quent pisze: Jestem na etapie wyboru pieca kondensacyjnego
na gaz ziemny, jednofunkcyjnego, ok 20-24 kW.
Na parterze ogrzewanie podłogowe, poddasze
tradycyjne grzejniki. Instalacja położona.
Została tylko instalacja pieca, mieszacza i pomp.

Źródło: forum.domki.net/viewtopic.php?t=10300


Temat: Do ekspertów ogrzewania - rada potrzebn a

Ogrzewanie wykonane 5 lat temu
dom parter + użytkowe poddasze w sumie ok 140m2
na całym dole ogrzewanie podłogowe
u góry na korytarzach i w łazience podłogówka
w 3 pokojach grzejniki
piec gazowy 2 funkcyjny Vailant
sterownik pokojowy na piętrze w holu, 1,5m nad ziemią ustawiony na 21st
całą dobę.

temperatury odczuwalne na dole zgodnie ze sterownikiem 21st na poziomie
1-1,5m
w pokojach u góry ok 19st.

chcialbym podwyższyć trochę temp. w pokojach na ok 20st.
i teraz jak to zrobić:

1. podniesc temp na sterowniku np na 22st efekt: tam gdzie podlogowka
bedzie 22st. tam gdzie grzejniki powinno byc ok 20

2. podniesc temp na piecu, na podlogówkę idzie max 35st. - piec grzeje
wodę do ok 40st. (teraz)

3. wyregulować zawór do podłogówki by-pass zeby była mniejsza wymiana z
instalcją co

4. zmienić bieg na pompce w podłogówce z 3 na 2, bedzie mniejsza wymiana
ciepla piec bedzie musial dłużej grzac, wiec kaloryfery bedą dłuzej cieple

5. wymienic system sterowana podłogówką na "mieszacz"

6. zainstalować wieksze grzejniki w pokojach

7. wywalic sterownik pokojowy, ustawić piec na 40st. wodę i zobaczyć co
z tego wyjdzie?

8. co jeszcze ?


michal


Źródło: forum.domki.net/viewtopic.php?t=5580


Powered by wordpress | Theme: simpletex | © Sakura and Sasuke